Zapraszam na nowy adres bloga: http: elawkuchni.blogspot.com
Blog > Komentarze do wpisu
Ziemniaczany chleb pszenno-razowy

Nie jestem specjalist± od wypieku domowego chleba. Rzadko kiedy chleb mi się udaje, nawet ten ze sprawdzonych przepisów. Poza tym nie potrafię robić zakwasu i najczę¶ciej robię chleb na drożdżach. Ten także jest na drożdżach, ale jest pierwszym chlebem, który mi się tak doskonale udał - już za pierwszym razem! Przepis podstawowy znalazłam w "Przyjaciółce" z 2011 roku i od tamtej pory przeszedł on kilka modyfikacji: był robiony na m±ce pszennej, razowej, żytniej, pszenno-razowej, z ziołami prowansalskimi, z papaj±... Modyfikacji tyle, ile pomysłów w danym momencie. Dzisiaj: pszenno-razowy, ze słonecznikiem - najprostszy.

Przepis bierze udział w Wyborach Kulinarnego Bloga Roku 2012, więc bardzo proszę o głosy TUTAJ! :)

  • 400g m±ki pszennej lub pszenno-razowej
  • 200 ml woday
  • mała kostka drożdży (42 g)
  • 1 łyżeczka cukru
  • ugotowane i utłuczone ziemniaki (2 sztuki dużych lub 3 sztuki małych)
  • 5 łyżek oleju
  • 3 łyżki słonecznika łuskanego
  • 1/2 łyżeczki soli

Drożdże rozrobić w letniej wodzie z dodatkiem cukru, odstawić na kilka minut. W tym czasie do miski wsypać/wlać pozostałe składniki, oprócz pestek słonecznika. Dodać wodę z drożdżami, dobrze wyrobić. Je¶li ciasto mocno się klei, podsypać je m±k± - jednak nie dużo, ponieważ ma się lekko kleić do r±k. Po wyrobieniu podsypać m±k± i przykryć ¶ciereczk± na 1 h do wyro¶nięcia.

Przygotować blachę: ja robiłam w silikonowej, małej keksówce, więc wystarczy jedynie natłu¶cić j± lekko olejem (aby chlebek póĽniej łatwo wyszedł). Blaszan± lepiej jest wyłożyć papierem do pieczenia.

W dłoniach oprószonych m±k± formujemy bochenek, przekładamy do blaszki i przykrywamy j± ¶ciereczk± jeszcze na 10 minut - chlebek powinien wyrosn±ć. W tym czasie na suchej patelni prażymy słonecznik.

Chlebek smarujemy z wierzchu wod±, obsypujemy słonecznikiem i wstawiamy do piekarnika, nagrzanego do 180'C (z termoobiegiem) na 1/2 h.

1 2 3

pi±tek, 19 paĽdziernika 2012, efrank

Polecane wpisy

Komentarze
Go¶ć: , *.toya.net.pl
2012/10/20 12:46:29
jeszcze nie jadłam ziemniaczanego chleba, ¶wietny pomysł :)
-
2012/10/21 07:56:11
Chlebek wygl±da przepysznie ....
-
efrank
2012/10/21 09:39:43
Ziemniaków w nim w ogóle nie czuć! Podejrzewam, że dzięki nim jest po prostu bardziej mokry. W każdym razie - naprawdę udaje się laikom! :)
Przepisy kulinarne Winiary
Wielkie grillowanie Kamis


Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Top Blogi