Zapraszam na nowy adres bloga: http: elawkuchni.blogspot.com
Blog > Komentarze do wpisu
Ogórki kiszone i małosolne

Nareszcie rozpoczęła się akcja Gotujemy po polsku, której patronatem jest serwis zPierwszegoTłoczenia.pl Jest to jedna z niewielu akcji, w których biorę udział. Czekałam na nią długo i się doczekałam :) Także w najbliższym tygodniu spodziewajcie się samych polskich przepisów! Zaczynamy od troszkę zaległego wpisu o ogórkach, które dawno temu już zniknęły (małosolne) lub zostały napoczęte (kiszone)...

Pamiętam nasz ogromny strych, na którym znajdowały się Rzeczy Wszelakie: wielki obraz, sanki, doniczki, dawno zapomniane zabawki, suszące się pranie, okna ściągane na zimę, posezonowe ubrania oraz setki słoików z przetworami... Śliwki, truskawki, czereśnie, jabłka, gruszki, jagody, kompoty, dżemy - o takim schowku mogę obecnie tylko pomarzyć! Były i ogórki - korniszony i kiszone. I tak jak przyzwyczaiłam się do kupowania korniszonów, tak kiszonych kupnych absolutnie nie cierpię! Kiszone muszą być zrobione własnoręcznie, zachomikowane w piwnicy - I JUŻ! ;)

Ogórki kiszone i małosolne

Ilości nie podaję, bo sama robię "na oko" :)
  • ogórki gruntowe
  • sól spożywcza
  • świeży czosnek w ząbkach
  • koper do kiszenia

Różnica pomiędzy małosolnymi a kiszonymi jest następująca: kiszone robię w wyparzonych słoikach, małosolne w glinianym naczyniu, przykrywanym zwykłym talerzem. Kiszone jem po ok. 1 miesiącu, małosolne po 4 dniach ;)

Ogórki myjemy i odcinamy ogonki. Zarówno do słoików, jak i do naczynia glinianego, wkładamy: ok. 2 ząbki czosnku, garstkę pokrojonego kopru i ogórki. Robimy wywar: na każdy 1 litr wody wsypujemy 1 czubatą łyżkę soli. Zagotowujemy i od razu zalewamy ogórki. Słoiki zakręcamy i stawiamy do góry dnem. Gliniane naczynie jedynie przykrywamy.

Ot, i cała filozofia ;)

ogórki ogórki ogórki

sobota, 30 października 2010, efrank
Tagi: ogórki

Polecane wpisy

Przepisy kulinarne Winiary
Wielkie grillowanie Kamis


Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Top Blogi