Zapraszam na nowy adres bloga: http: elawkuchni.blogspot.com
Blog > Komentarze do wpisu
Młoda kapusta

Z powodu przyjazdu gości nakupiłam mnóstwo mięsiwa, które niestety nam zostało po ich wyjeździe. Nie chcąc, aby się zmarnowało, poszłam za radą mojej mamy i zrobiłam młodą kapustę - zawsze wkładamy do niej wszelkie "szczątki", które pałętają się po lodówce...

Młoda kapusta (duszona)

  • 1 główka młodej kapusty
  • mięso, które mamy w lodówce: szynki, boczek, kiełbasy - ile tylko się da ;)
  • przyprawy: sól, pieprz, majeranek, koperek
  • dwie kostki rosołowe (najlepiej cielęce lub "Kostka Mięsna")

Kapustę pokroić lub poszatkować. Włożyć do dużego garnka (trzeba pamiętać, że podczas gotowania znacznie zmniejszy swoją objętość), wlać wody do połowy garnka (nieważne, że nie zakryje całej kapusty!), włożyć dwie kostki rosołowe, wsypać majeranek i koperek (według uznania) i poddusić ok. 20 min. W tym czasie pokroić w kostkę wszelkie mięsko, które mamy oraz podsmażyć je na oleju, na patelni.  Zobaczyć, czy w kapuście nie ma za dużo wody - jeśli tak, nadmiar wody należy odlać, a zostawić tylko tyle, aby kapusta wydawała się "mokra" i aby wody wystarczyło do dalszego duszenia. Następnie wrzucić mięso do kapusty i dusić całość, aż kapusta będzie miękka. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Gotowej kapusty zabielam ani nie zasmażam.

Można podawać jako danie główne, np. z bułeczkami lub młodymi ziemniaczkami lub jako surówkę na ciepło, do wszelkich mięs smażonych, pieczonych i duszonych. Można także kapustę przełożyć do słoików i zagotować: słoiki dać do szerokiego garnka, wlać wody do wysokości 1/3 słoików i od momentu wrzenia gotować ok. 20 min. na małym gazie. Tak zagotowana kapusta spokojnie wytrzyma w słoikach jakieś 3 miesiące, jeśli trzymać ją będziemy w lodówce lub piwnicy... Można ją zawsze otworzyć i mieć obiad "z głowy" :)

kapusta młoda kapusta młoda

wtorek, 21 lipca 2009, efrank

Polecane wpisy

Przepisy kulinarne Winiary
Wielkie grillowanie Kamis


Durszlak.pl
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
Top Blogi